Verkkokauppa-lisäpalvelu

Verkkokauppa-lisäpalvelun avulla jäsenpalvelusi käyttäjät voivat ostaa helposti yhteisösi tuotteita ja palveluita. myClubiin saumattomasti integroidulla verkkokauppa-lisäpalvelulla hallitset vaivattomasti mm. seura-asusteiden, varusteiden, tarvikkeiden, vakuutuksien, lisenssien, kausikorttien myynnin. 

Verkkokaupalla vähennät varustevastaavan työtä, parannat asiakaspalvelua ja nostat yhteisösi varainhankinnan tehokkuuden, tuloksellisuuden ja mielekkyyden aivan uudelle tasolle.

Verkkokaupan käyttöönotto

1
Aktivoi verkkokauppa-lisäpalvelu "Asetukset->Lisäpalvelut"-sivulta klikkaamalla verkkokaupan kohdalla "Osta Nyt"-painiketta
2
Anna verkkokauppavastaavalle oikeudet hallita verkkokauppaa sivulta "Asetukset->Roolit"
3
Määritä verkkokaupan asetukset sivulta "Verkkokauppa->Asetukset"
4
Määritä verkkokaupan tuoteryhmät sivulla "Verkkokauppa->Tuoteryhmät"
5
Lisää verkkokauppatuotteet kuvauksineen, hintoineen ja kuvineen sivulla "Verkkokauppa->Tuotteet"


Video-ohje verkkokaupan käyttöönotosta

Muista markkinoida säännöllisesti yhteisöllesi verkkokauppasi tuotteita esimerkiksi myClub-sähköposteilla. Markkinoimalla aktivoit ihmiset ostoksille.
Muista määritellä verkkokaupan sopimusehdot väärinkäsitysten välttämiseksi jäsenistön verkkokauppatilauksissa ("Verkkokauppa->Asetukset").
Sopimusehdot (ESIMERKKI)
Voimassa dd.mm.yyy alkaen

### Verkkokauppa
Demo-Seura ry (y-tunnus 1234567-8) myy tuotteita täysi-ikäisille yksityishenkilöille Suomeen ja EU-alueelle. Tuotteiden hinnat sisältävät arvonlisäveron. Pidätämme oikeuden hintojen ja toimituskulujen muutoksiin.

Demo-Seura ry on voittoa tavoittelematon yhteisö ja tuet Demo-Seura ry:n juniori ja harrastetoimintaa tilaamalla tuotteita Demo-Seura ry:n verkkokaupasta. Kerätyt tuotot ohjataan Demo-Seura ry:n juniori- ja harrastetoiminnan tueksi esim. kilpailumaksut, kilpailukulut, varustehankinnat, leirituet, junioripikkujoulut.

### Tilaaminen
Tuotteet tilataan verkkokaupan kotisivuilla siirtämällä ne ostoskoriin ja maksamalla ostoskorin sisältö kassapalvelussa. Kaikki asiakastiedot käsitellään luottamuksellisesti. Tilatessasi verkkokaupasta sinun edellytetään tutustuneen ja sitoutuneen kulloinkin voimassa oleviin sopimusehtoihin. Tilaustapahtuman selitekenttään merkitään harjoittelupaikka, mihin tilatut tuotteet toivotaan toimitettavan.

### Maksaminen
Tuotteet toimitetaan maksettua laskua vastaan. Vahvistettuasi tilauksen saat tilausta vastaan automaattisesti laskun.
Maksusuorituksen kirjaannuttua järjestelmäämme toimitamme tuotteen tilaajalle. Mikäli maksua ei tule 14 päivän kuluessa tilaus peruuntuu.
Vahvistamalla tilauksen sitoudut myös maksamaan ja lunastamaan tuotteen. Maksuehto on 7 päivää ja maksumuistutuksesta veloitamme 5 eur/ muistutus.
Ostajan tulee olla täyttänyt 18 vuotta.

### Toimitustapa ja -kulut
- Karate-varusteet toimitetaan harjoitussalille noudettavaksi sovitusti varustevastaavan (Ville Varustevastaava: +358 45 12345678) toimesta.
- Muoviset jäsenkortit toimitetaan postitoimituksena tilaajan myClub-käyttäjätiliin määritettyyn kotiosoitteeseen.

Tilauksen yhteydessä tilaukseen lisätään 2,90€ käsittelykulu.

### Toimitusaika
Yleisimmät toimitusaikamme ovat tilauksesta ja maksusta riippuen 1-30 päivää. Tarkemmat ajat ilmoitetaan tuotevaihtoehtojen yhteydessä. Emme vastaa ylivoimaisen esteen aiheuttamista viivästymisistä tai viivästysten aiheuttamista välillisistä haitoista. Poikkeavista toimitusajoista tiedotetaan sähköpostitse.

### Vaihto- ja palautusehdot
Karate-varusteista sinulla on oikeus vaihtaa tai palauttaa koko tilauksesi tai osa siitä 14 vuorokauden kuluessa tilauksen vastaanottamisesta. Palautusoikeus koskee vain alkuperäispakkauksessa olevia käyttämättömiä ja myyntikelpoisia tuotteita.
Jos haluat palauttaa tai vaihtaa karate-varusteita tarkistusajan jälkeen, ole suoraan yhteydessä varustevastaavan (Ville Varustevastaava: +358 45 12345678). Palauttaessasi toimitetun tilauksen, liitä siihen mukaan jäsennumerosi/nimesi ja yhteystietosi sekä tilinumerosi rahojen palautusta varten.
Jäsenkorttitilauksissa jäsenkorttia ei voi palauttaa eikä vaihtaa.

### Ongelmatilanteet
Ota yhteys arkisin klo 09-16 seuran varustevastaavaan Ville Varustevastaava: +358 45 12345678 / vill.varustevastaava@demo-seura.fi

Esimerkki verkkokaupan sopimustekstistä


Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä